20.05.2020 09:11
Просмотров: 204

Верховна Рада підтримала залучення Укрпошти до надання доступних банківських послуг. НБУ против

Верховна Рада підтримала залучення Укрпошти до надання доступних банківських послуг. НБУ против

19 травня 2020 року Верховна Рада Україн 232 голосами прийняла в першому читанні законопроект 2788-Д “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових послуг у галузі поштового зв'язку”. Він передбачає залучення національного поштового оператора “Укрпошта” до надання банківських послуг всьому населенню. У тому числі, 15 мільйонам громадян, які проживають у сільській місцевості. Про це повідомив Міністр інфраструктури України Владислав Криклій.

“Сьогодні банкомати є лише у 30% населених пунктів, банківські відділення - взагалі лише у 6%. За рівнем доступності фінансових послуг для людей ми десь поруч з Угандою, Габоном та Еквадором. Законопроектом 2788-Д, який сьогодні підтримали депутати в першому читанні, вводиться система поштових рахунків, що фактично прирівнюються до банківських. Це дозволить Укрпошті забезпечувати доступними фінансовими послугами всіх українців, бо навіть у найменших містечках і селах, на відміну від банків, є поштові відділення. А для самої компанії такі зміни значно розширять можливості діяльності та розвитку”, - прокоментував схвалення законопроекту очільник Міністерства, подякувавши депутатам за прийняте рішення.

За його словами, особливо актуальними такі послуги Укрпошти стануть для 15 мільйонів українців, які проживають у сільській місцевості. Вони зможуть більш зручно отримувати пенсії, інші соціальні виплати, грошові допомоги чи здійснювати переказ коштів.

Владислав Криклій додав, що, незважаючи на карантин та кризу, Укрпошта продовжує демонструвати стабільне зростання, працюючи у звичному режимі з дотриманням всіх вимог безпеки. Так, у першому кварталі цього року компанія на 12,3% збільшила свій чистий дохід у порівнянні з минулорічними показниками. “Укрпошта продовжує збільшувати доходи за такими основними напрямками як доставка посилок, фінансові послуги, а також торгівля. І використовує цю кризу як вікно нових можливостей, розвиваючи надання важливих соціальних послуг для населення”, - підсумував Владислав Криклій.

Довідково

Мета законопроекту №2788-Д - підвищення рівня доступності фінансових послуг, забезпечення права громадян та суб’єктів господарювання на їх отримання на всій території України, залучення коштів в економіку держави, створення умов до розвитку безготівкових розрахунків, оптимізація діяльності Укрпошти.

Його ключові завдання:

- удосконалення порядку виплати пенсій, соціальних виплат, інших видів грошової допомоги через відділення поштового зв'язку, з використанням банківських (поштових) рахунків;

- удосконалення порядку надання послуги поштового зв'язку з переказу коштів;

- забезпечення доступу населення до фінансових послуг на всій території України;

- підтримка бізнесу у віддалених населених пунктах через збільшення рівня доступності до фінансових послуг;

- створення умов для підвищення рівня безготівкових розрахунків.

Комментарий НБУ

Верховна Рада підтримала залучення Укрпошти до надання доступних банківських послуг. НБУ против

Нелогічно. Неконкурентно. Ризиково. Це якщо у три слова стиснути нашу позицію про ідею дозволити «Укрпошті» надавати банківські послуги.

Така ініціатива передбачена законопроєктами №2788-д та №2788, які вже сьогодні може розглянути Верховна Рада.

Національний банк виступає проти ухвалення цих проєктів закону та проти створення державного «поштового» банку.

Наші аргументи такі:

Це нелогічно. Роль держави у банківському секторі має зменшуватися, а не рости. Зменшення ролі держави сприятиме конкуренції, і відповідно – підвищенню якості фінансових послуг. Сьогодні частка держави – 55%. Ми спільно з Урядом плануємо її зменшити до 25% до 2025 року завдяки частковій приватизації держбанків.

Розширення статусу «Укрпошти» – це крок до збільшення монополїі держави у фінсекторі, а не крок до конкуренції.

Це неконкурентно. «Укрпошта» опиниться у привілейованому стані, якщо порівняти з тими ж банками. Зважте самі. Поштовий оператор отримає всі переваги і можливості ведення банківської діяльності, але не нестиме жодної відповідальності. Поштовому оператору не потрібно отримувати банківську ліцензію, не потрібно виконувати нормативи та вимоги до роботи з коштами населення. НБУ зможе встановлювати для «Укрпошти» лише порядок відкриття і ведення рахунків. Тобто НБУ не буде регулювати банківську діяльність «Укрпошти».

До того ж "Укрпошта" змагатиметься з іншими держбанками - Ощадбанком і ПриватБанком. Ми за конкуренцію, але не держбанків між собою за одних і тих же клієнтів. Боротьба на одному «клаптику землі» призведе до зменшення дохідності всіх. Переможців не буде, всі будуть у програші. У підсумку втратить держбюджет, включно з додатковими витратами «Укрпошти».

Це ризиково. «Укрпошта» не розуміє реальної вартості ведення банківського бізнесу. Банки витрачаються на побудову систем фінансового моніторингу, контроль ризиків, управління чужими коштами, комплаєнс, безпеку даних і відділень. До того ж "Укрпошта" має нижчу експертизу у фінмоніторингу, ніж банки. Тому виникає підвищений ризик відмивання коштів.

Тому ми закликали Уряд та Верховну Раду висловити спільну позицію та відхилити ці законопроєкти.

Але ми пропонуємо декілька альтернатив:

«Укрпошта» може надавати у сільській місцевості агентські послуги від імені банків. В «Укрпошти» широка мережа, тому це було б доцільно для підвищення фінансової інклюзії.

«Укрпошта» може працювати у межах нового платіжного законодавства. Нова редакція закону «Про платіжні послуги» дозволить поштовому оператору вести рахунки клієнтів та забезпечувати розрахунки, а також випускати власні платіжні картки без участі банку.

Цей варіант – оптимальний. Адже «Укрпошта» має ліцензію на надання платіжних послуг, яка може бути легко розширена у межах чинного законодавства.

По материалам: kmu.gov.ua, facebook.com / Національний банк України

Новости портала «Весь Харьков»


Темы: нбу, рада

Читайте ещё:

Загрузка...
Июль
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
Архив новостей

Юридическое обеспечение портала

Адвокат
СМОРОДИНСКИЙ
Виктор Семенович