Мавпяча віспа шириться світом: чим небезпечна хвороба
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила епідемію mpox – віспи мавп – глобальною надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я. Новий штам вірусу mpox з’явився в Центральній Африці, розповсюджувався в Конго та сусідніх країнах, а 15 серпня перший випадок mpox за межами Африки зафіксували у Швеції.
Про це пише Deutsche Welle.
Що таке mpox?
Mpox – це інфекційне захворювання, більш відоме як «віспа мавп». Упродовж двох останніх років ВООЗ двічі оголошувала надзвичайний стан в галузі охорони здоров’я через спалах хвороби.
У 2022 році вірус поширився на понад 70 країн, які раніше не повідомляли про випадки захворювання. Зараження mpox викликає гнійні висипання на шкірі, які тривають до чотирьох тижнів і можуть бути дуже болючими.
Цього року новий різновид вірусу спричинив сплеск захворюваності та смертей у Конго та сусідніх країнах, що змусило ВООЗ знову оголосити поширення вірусу надзвичайною ситуацією міжнародного масштабу.
Як поширюється вірус?
Вірус може потрапити в організм через пошкоджену шкіру, слизові оболонки (наприклад, очей, рота і носа) та через дихальну систему.
Заразитися можна, перебуваючи в тісному контакті з хворими, наприклад, при поцілунках, обіймах, сексі та під час масажу.
Тривале безпосереднє спілкування з хворим на mpox (наприклад, розмова або дихання) може спричинити інфікування через краплі повітря, що переносять вірус. Вірус може передатися від біологічних рідин інфікованої людини через спільні секс-іграшки, постільну білизну або рушники. Вагітні можуть передати вірус своїй дитині.
Заразитися також можна при контакті з інфікованими тваринами – це включає зняття шкури, приготування їжі, полювання на інфікованих тварин, а також укуси чи подряпини.
Які симптоми?
Вірусна інфекція зазвичай починається з висипу, який може з’явитися в районі геніталій, а також на грудях, обличчі або в роті. Потім висип може поширитися на долоні, підошви ніг та інші частини тіла.
Висип може бути болючим, свербіти і спочатку нагадувати прищі або пухирі, які проходять кілька стадій, перш ніж відпадають струпи (кірочки).
До або після висипань можуть з’явитися симптоми, характерні для грипу. До них відносяться лихоманка, головний біль, збільшення лімфатичних вузлів, м’язові болі або озноб. Деякі люди повідомляють про утруднене сечовипускання та болісний набряк ануса.
Симптоми зазвичай починаються протягом 21 дня після контакту з вірусом.
Хто у групі ризику?
Люди з ослабленим імунітетом через стан здоров’я або прийом ліків мають вищий ризик ускладнень від mpox. Секс-працівники, медичні працівники та люди, які мають багато статевих партнерів, мають вищий ризик заразитися.
За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США (CDC), до групи ризику також належать вагітні, діти віком до одного року та люди, які страждають на екзему в анамнезі.
Станом на 16 серпня в Україні не було зафіксовано випадків захворювання на mpox. У 2022 році в Україні фіксувалося до десяти випадків мавпячої віспи.