Нове рішення суду у справі "Пфайцергейту" стане серйозним випробуванням для спадщини Урсули фон дер Ляєн на посаді президента Єврокомісії — Politico
Йдеться про розслідування, ініційоване американською газетою The New York Times та колишнім керівником її брюссельського бюро.
У квітні 2021 року гендиректор фармацевтичної компанії Pfizer Альберт Бурла розповів виданню, що обмінювався із фон дер Ляєн текстовими повідомленнями щодо закупівлі ЄС великої партії вакцини від Covid-19.
У травні 2021 року було укладено угоду, яка передбачала авансову закупівлю ЄС 900 млн доз вакцини з можливістю замовити ще 900 мільйонів з поставкою у 2022 та 2023 роках.
Угода стала найбільшою з усіх, укладених Брюсселем.
Бурла описав повідомлення, як такі, що "сприяли глибокій довірі" та полегшували переговори.
Єврокомісія відмовилася оприлюднювати ці повідомлення і тривалий час заперечувала їх існування.
13 квітня Генеральний суд має винести рішення, чи слід вважати текстові повідомлення документами, а отже, чи не порушує відмова ЄК публікувати їх правила прозорості.
Хоча багато зовнішніх спостерігачів стверджують, що до таких повідомлень слід ставитися так само, як і до будь-яких інших засобів офіційної комунікації, які впливають на формування політики ЄС, Комісія має іншу думку.
"Рішення у справі "Пфацергейту" може кинути тінь на другий термін фон дер Ляєн на чолі ЄК, який розпочався лише 1 грудня.
Вона бореться за збереження актуальності ЄС на тлі зростання націоналістичної риторики довкола, проте вже викликала критику своїм прагненням до централізації влади та відмовою від зобов'язань щодо захисту довкілля", — йдеться у матеріалі.
Спеціалістка Transparency International з питань політики ЄС у сфері політичної доброчесності Шарі Хіндс вважає, що рішення суду може стати поворотним моментом у питанні прозорості в ЄС, оскільки "коли йдеться про ключові рішення, особливо ті, що впливають на суспільне здоров'я, слід уникати секретності".
Джерело: https://t.me/znua_live/201368