ЄС закриває двері для США у грандіозному оборонному плані
Американські виробники зброї опинилися за бортом нового масштабного оборонного плану ЄС, згідно з оприлюдненими деталями фінансування оборонного сектору ЄС і союзників — POLITICO.
Поза цим процесом — принаймні поки що — залишається і Велика Британія.
Європейський Союз прагне зміцнити свій військово-промисловий комплекс, щоб стримати росію та підготуватися до зміни стратегічних пріоритетів США.
"Ми повинні купувати більше європейського. Адже це означає зміцнення європейської оборонної технологічної та промислової бази", — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, анонсуючи програму Readiness 2030.
Щоб зміцнити зв’язки з партнерами, Брюссель залучив до своєї ініціативи країни, як-от Південну Корею, Японію та членів Європейської асоціації вільної торгівлі (EFTA). Загалом на оборонні потреби може бути витрачено до 800 мільярдів євро.
"Ми маємо дивитися не лише на росію як на загрозу, але й враховувати глобальні геополітичні зміни та те, куди американці спрямовуватимуть свою стратегічну увагу", — зазначив Європейський комісар з питань оборони Андрюс Кубілюс.
Протягом останніх років близько двох третин замовлень на оборонну продукцію в ЄС йшли до американських компаній.
Єврокомісія представила довгострокову оборонну стратегію у форматі "Білої книги" та низку законодавчих ініціатив для стимулювання військових витрат та створення єдиного оборонного ринку ЄС.
"Ми робимо це не для того, щоб розпочати війну, а щоб підготуватися до найгіршого та захистити мир у Європі", — заявила верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас.
Основним мотивом для зміцнення військово-промислового комплексу Європи залишається загроза з боку росії.
Але і політичні зміни у США під керівництвом президента Дональда Трампа змушують ЄС діяти швидше.
Залежність від США стала очевидною після того, як Трамп раптово призупинив постачання зброї та розвідданих Україні, змушуючи Київ піти на поступки в переговорах із росією.
Каллас наголосила, що Україна обмежена у своїх військових діях через залежність від союзників:
"Вони використовують зброю, яка не виробляється в Україні, і це іноді накладає обмеження на її застосування… Військо має діяти вільно".
Європейська стратегія визнає, що США залишаються традиційним союзником, але також зазначає, що Вашингтон "переконаний у необхідності скорочення своєї історичної ролі основного гаранта безпеки Європи".
Найконкретнішою ініціативою є обіцянка Єврокомісії виділити до 150 мільярдів євро у вигляді кредитів країнам-членам ЄС через новий інструмент SAFE для оборонних витрат.
Хоча ці кредити доступні лише для членів ЄС, деякі дружні країни можуть приєднатися до спільних закупівель озброєння. До них належать Україна, Норвегія, Швейцарія, Ісландія, Ліхтенштейн, а також країни-кандидати на вступ до ЄС.
Поки що поза цими домовленостями залишаються США та Велика Британія, хоча статус Лондона може змінитися:
"Ми працюємо над тим, щоб укласти угоду з Великою Британією, і сподіваюся, що на саміті в травні ми зможемо представити результати", — заявила Каллас.
Канада також висловила бажання посилити безпекову співпрацю з ЄС, а серед потенційних партнерів розглядаються Австралія, Нова Зеландія та Індія.
Крім того, угода забороняє іноземним державам доступ до засекреченої інформації та встановлює вимогу, що не менше 65% компонентів, які фінансуються, мають бути європейського походження (до цієї категорії включені Україна та Норвегія).
Країни можуть подати заявки на кредити до 30 червня 2027 року, а кошти отримувати до кінця 2030 року. Повернення позик Єврокомісії має відбуватися протягом 45 років.
Джерело: https://t.me/znua_live/193965