В ЄС побоюються, що Трамп буде вести переговори з путіним щодо України без європейців — Euractiv
Європейці хочуть бути впевненими, що у них буде місце за столом під час будь-яких майбутніх мирних переговорів щодо України, однак вони ризикують "отримати лише розкладний стілець", пише видання.
Київ побоюється, що швидке припинення вогню або мирна угода, до якої неодноразово закликав Трамп і його оточення, може коштувати дуже дорого. Володимир Зеленський поки що відкидає будь-яке швидке повернення за стіл переговорів. Переважна більшість лідерів ЄС — за винятком Угорщини та Словаччини — погоджуються, що немає сенсу підштовхувати Україну до переговорів, поки путін не дав зрозуміти, що він готовий до них.
Вони також впевнені, що Трампу буде "майже неможливо" виключити Європу з процесу прийняття рішень щодо України, заявив Euractiv прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхал.
Ключове занепокоєння серед дипломатів ЄС викликає сценарій, за якого Трамп буде схильний проводити двосторонні переговори з путіним "поверх голів" європейців.
Українські посадовці за останні кілька місяців посилили свої меседжі про життєво важливу роль Трампа, рідко відкрито критикуючи його за коментарі, намагаючись переконатися, що їх принаймні посадять за стіл переговорів.
Зеленський використав нещодавнє тригодинне інтерв'ю для американського подкасту, щоб пояснити бачення Києва щодо можливих мирних переговорів, приписуючи Трампу ключову життєво важливу роль у тому, щоб змусити рф припинити війну.
Після свого обрання в листопаді Трамп дав зрозуміти і Зеленському, і Макрону, що саме європейці будуть відповідальними за контроль і забезпечення майбутнього припинення вогню в Україні, за словами чиновників, які були поінформовані про ці розмови.
Але новий посол Трампа в Україні Кіт Келлог, який, як очікувалося, мав відвідати Київ і кілька інших європейських столиць на початку січня, відклав поїздку для з'ясування фактів до завершення інавгурації 20 січня.
Дипломати ЄС заявили, що це перший добрий сигнал про те, що Трамп на початку цього тижня, схоже, відійшов від своєї початкової мети покласти край війні за 24 години, запропонувавши «шість місяців» як більш реалістичну мету.
Ключовим питанням буде те, в якому форматі можуть відбутися майбутні переговори і хто може сісти за стіл переговорів. Дипломати ЄС кажуть, що конкретних планів на папері поки що немає.
За словами кількох дипломатів ЄС, ситуація може змінитися, коли міністри закордонних справ ЄС зберуться на свої перші переговори в цьому році 27 січня, після інавгурації Трампа.
Більшість лідерів ЄС — за винятком прихильників росії зі Східної Європи — чітко дали зрозуміти, що хочуть уникнути обмеженого форуму в стилі Мінська, який виключає широке коло інтересів усього блоку.
Хоча європейці наполягають у контактах з оточенням Трампа на тому, що продовження військової допомоги США необхідне для посилення переговорної позиції Києва, дипломати ЄС кажуть, що для них залишається незрозумілим, чи продовжиться формат під головуванням США, чи він буде змушений перейти до коаліції під проводом Європи.
У грудні лідери ЄС почали промацувати ґрунт щодо потенційних коаліційних констеляцій, і європейські чиновники заявили, що очікують, що такі формати продовжуватимуться протягом наступних тижнів і місяців, коли мирні переговори матеріалізуються.
У той час як Німеччина наближається до дострокових виборів, а Франція є внутрішньо слабкою, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, як очікується, відіграватиме ключову роль у створенні європейської коаліції на підтримку України протягом наступних шести місяців ротаційного головування цієї країни в ЄС.
Варшава, безсумнівно, буде повною протилежністю своєму угорському попереднику на цій посаді. Суперечлива одноосібна дипломатична «мирна місія» Орбана, яка привела його до москви, Пекіна та Мар-а-Лаго, залишила по собі неприємний осад, який накладатиме відбиток на будь-які майбутні переговори. Але є ще багато місць, які можуть бути заповнені.
"ЄС повинен бути присутнім як інституція на майбутніх переговорах, тому що він є одним з важливих постачальників і координаторів допомоги Україні.
Питання про те, чи повинні бути присутніми інші неєвропейські учасники, і чи є сенс у ширшому залученні до процесу, наприклад, Китаю, Індії чи Бразилії, може призвести до менш сприятливих для України результатів", — застерігає Марі Дюмулен, директорка програми “Ширша Європа” Європейської ради з міжнародних відносин.
За словами Дюмулен, європейці повинні чітко заявити, що в інтересах США не вступати в ці переговори з антагоністично налаштованими європейцями та українцями, а мати насправді єдину позицію Заходу.
Втім, більшість дипломатів і чиновників ЄС визнають, що розмови про необхідність вирішити, яких учасників вони хочуть отримати на будь-яких майбутніх переговорах, насправді не відбулося.
"Важливо не просто бути за столом переговорів, а мати уявлення про те, чому ви за цим столом і чого ви хочете досягти за допомогою переговорів", — сказала Дюмулен.
Джерело: https://t.me/znua_live/185424