Вашингтон намагається змінити формулювання з резолюції ООН про «територіальну цілісність» чи «агресію»

Адміністрація Трампа намагається вилучити формулювання з резолюції, що підтверджує територіальну цілісність України та засуджує російську окупацію Криму й інших регіонів, повідомили двоє осіб, обізнаних з внутрішніми дискусіями в ООН, передає (https://www.kyivpost.com/post/63999) Alex Raufoglu з Kyiv Post's
Щорічна резолюція, подана Україною до Третього комітету Генеральної Асамблеї ООН роками була дипломатичним стовпом, підтверджуючи міжнародну підтримку суверенітету країни та документуючи порушення прав людини в районах, контрольованих росією.
Торік у грудні США приєдналися до 77 інших країн, проголосувавши за цей документ, який пройшов з 78 голосами «за». Текст чітко визнавав територіальну цілісність і суверенітет України, засуджував анексію Криму росією та детально описував погіршення ситуації з правами людини на окупованих територіях.
Тепер Вашингтон хоче вилучити ці посилання. Два дипломатичні джерела повідомили Kyiv Post, що американська сторона наполягає на переформулюванні резолюції під ширшою назвою «війна в Україні», без згадок про «територіальну цілісність» чи «агресію».
Західні партнери приватно побоюються, що такий крок фактично розмиє найпослідовнішу щорічну докору ООН щодо російського вторгнення — і сигналізуватиме про різкий відхід від двопартійного консенсусу, що тривав з 2014 року.
- Це ще один приклад того, як Вашингтон відходить від ключових інтересів України в критичний дипломатичний момент, — розповів Kyiv Post один європейський посланець. «Якщо формулювання зникне, повідомлення москві буде таким: США більше не лідирують у захисті міжнародного порядку».
Дипломати з кількох європейських країн, як повідомляється, лобіюють США, аби ті змінили курс перед голосуванням.
Для Києва ставки високі. Резолюція не тільки засуджує російську окупацію, але й закладає основу для майбутніх зусиль щодо відповідальності в Міжнародному кримінальному суді та інших міжнародних інстанціях.
Суперечка виникає саме тоді, коли міжнародна комісія з розслідування в Україні представила свої висновки комітету ООН. У доповіді Комісія дійшла висновку, що російські сили вчиняють злочини проти людяності — включно з вбивствами та примусовими переселеннями — через систематичні атаки дронів і примусові депортації на окупованих територіях.
Хоча американські посадовці наполягають, що зміна відображає зусилля зробити резолюцію «більш інклюзивною» та «орієнтованою на майбутнє», західні дипломати приватно описують це як частину ширшої моделі: применшення посилань на російську окупацію в багатосторонніх контекстах.
- Це не про семантику, — сказав один високопосадовий європейський дипломат, залучений до переговорів.
Це про те, чи світ продовжуватиме визнавати російську окупацію незаконною — чи почне трактувати її як факт життя
Джерело: https://t.me/in_factum/39523



