Хроніки авторитарної Америки
● Трамп посварився з Трюдо в 50-хвилинній "напруженій" розмові на підвищених тонах, яка включала ненормативну лексику.
Після цього Трюдо оголосив, що Канада перебуває у стані торгової війни зі США, і пожартував, що це був "звичайний четвер" для нього.
Також ЗМІ пишуть, що раніше Трамп вимагав від Канади "перегляду кордону".
● Переговорник Трампа по сектору Газа посварився телефоном з "правою рукою" Нетаньяху через те, що США вступили у прямий контакт із ХАМАС.
Бджоли проти меду.
● Міністр торгівлі Трампа Латник абсолютно відкрито зізнався в планах США провести анексію Гренландію та Канади. Він заявив, що Данія "немає прав на Гренландію", і що "місцеві люди повинні вирішувати з ким бути" (знайомо).
А в Канаді, "яка вже частина нас", нібито більша частина "молоді" хоче приєднатися до США.
Латник заявляє, що про військову інтервенцію планів немає. Поки що..
● Поліція Нью-Йорка вломилася на кампус коледжу Бернарда і розігнала протестувальників там.
Через кілька годин з'явилися повідомлення, що Держдепартамент анулював візи і депортував деяких із заарештованих під час розгону.
Самий чад спічу Трампа це навіть не наїзди на всіх.
Навіть не фраза "ЄС активно користується нами, вони були створені, щоб користуватися нами".
Навіть не наїзди на Україну, які вже звичні.
І не класичне "я дружу з путіним, він класний чувак".
Бо Трамп абсолютно без всякого сорому привласнив собі фабрику TSMC в Аризоні.
Тайванці почали будувати її за Байдена в 2022, запустили її минулого року. Величезну фабрику на десятки тисяч робочих місць ( по виробництву чипів).
Трамп каже, що "Байден все зруйнував, а я повернув нам фабрику, подивіться на цю фабрику в Аризоні, яку я побудував".
Отак, вжух, і за 5 тижнів з'явилася фабрика.
Тупа, безсоромна брехня!
Це при тому, що він критикує CHIPS, який збудував цю фабрику, і скасував його.
Окремо варто сказати, що Трамп нині своїми руками знищує репутацію США у світі на довгі десятиліття вперед.
Історично американська система, за рахунок тих самих "стримувань і противаг", інститутів, і найвищої культури передачі влади, у більшості країн світу вважалася вкрай надійною.
Якісь ексцеси, і зміни стосунків бували, але загалом США були одним із найпередбачуваніших партнерів у світі. Якщо демократичний президент підписав папір про 20-річний договір, то можна було не сумніватися, що через 17 років за каденції республіканців він працюватиме.
Трамп почав атакувати цю систему у свій перший термін. Своєвільні виходи з безлічі торгових спілок та альянсів, перегляди договорів заднім числом, розрив іранської угоди та багато іншого. Байден у січні 2021 року прийшов на руїни стосунків і почав їх лікувати.
Союзники хоч і не без PTSD почали відновлювати відносини зі США.
Слово "repair" було одним із найпопулярніших у 2021 у лексиконі американської адміністрації.
Байден відродив віру США в НАТО, побудував AUKUS, QUAD тощо.
Наразі знову повернувся Трамп і з потроєною енергією взявся за старе.
Ми не до кінця можемо в моменті зрозуміти всю суть фундаментальних змін, які несе Трамп.
Усього за кілька тижнів:
● "Заднім числом" перевів безоплатну допомогу в розряд кредиту.
Гроші Україні виділяв Конгрес, а не Байден. Обидві палати голосували за aid для України, яка у самому визначенні була "грантом".
Прийшов Трамп і сказав "мені начхати, ви мені винні".
В історії світової дипломатії це безпрецедентний захід.
Ніколи ще ось так ось "грант" не ставав "кредитом" через кілька років після видачі волею нового президента США.
● "Заднім числом" запускає перегляд багатьох фундаментальних договорів США, включаючи ті, що були ратифіковані Конгресом.
Наприклад, хтось склав торгову угоду, вона працює.
Зараз Трамп каже "вона нечесна і ми маємо повернути наші гроші".
Він не просто говорить про вихід із нього, а про ретроспективне "повернення коштів".
● "Заднім числом" відмовляється від гарантій безпеки, у тому числі абсолютно неконституційним способом.
У США статут НАТО оформлений як найвищий закон країни. Це означає, що статут НАТО має верховенство над будь-яким федеральним законом або executive order, і є обов'язковим до виконання кожним громадянином США без винятків, включаючи президента.
Проте Трамп в односторонньому порядку змінює умови 5-ї Статті.
Бонусом наїжджає на Японію і Тайвань, відмовляючись від уже існуючих гарантій безпеки від США.
● "Заднім числом" переглядає поточні угоди, зобов'язання та договори США щодо безпеки.
Байден підписав частину допомоги Україні у вигляді довгострокових постачань, які були оформлені так, щоб Трамп не міг їх легально блокувати.
Але, як бачимо, Трампу на закон чхати.
Він нахабно обірвав усі поставки, порушив федеральні закони (та сама "правка Ніксона"), і відмовився виконувати чинні зобов'язання.
Про відключення супутників, спробу блокувати застосування американської зброї, тиск "нам треба повернути нашу техніку" і все інше, що вчить союзників, що США будь-якої секунди можуть обрушити твою обороноздатність, навіть не говоритимемо.
Якщо вперше для багатьох це була лише епізодична стихія, то вдруге, помножена на таке божевільне і зухвале порушення всіх основних норм і правил, помножене на будь-яку відсутність опору всередині країни, навчає всіх союзників США, що більше покладатися на цю країну не можна.
Що навіть якщо за якимось дивом прийде демократ, то немає гарантій, що його спадкоємець не викине всю його політику в сміттєвий кошик і не "кине" всіх знову.
Зараз важко уявити масштаб цього титанічного зсуву в умах усього світу.
Ми просто не бачимо його масштабу, оскільки стоїть надто близько до епіцентру.
Але так само як і рух тектонічних плит – рух повільний і повзучий, процес необоротний і приведе нас до нового світу.
Трамп лише за 7 тижнів зруйнував 80 років американської гегемонії.
-------------
Детально про ініціативу Chips Act
Отже, є найбільша у світі компанія з виробництва чипів TSMC, що розташована на Тайвані і має частку ринку 70% в чипах останнього покоління (решта ділять між собою Samsung — 20% і Intel — 10%). І оскільки вона розташована на Тайвані, існує ризик, що Китай захоче туди прийти з танками і ракетами, і все закінчиться погано. Ну і потім, США взагалі прикро, що вони як країна сильно втратили частку виробництва чипів, тому Байден проштовхнув через Конгрес два роки тому Chips Act на $52 млрд. Для того, щоб ці гроші давати субсидіями або кредитами під дуже низький відсоток тим компаніям, які погодяться будувати в Америці заводи з виробництва чипів.
Ось це і називається індустріальною політикою (ІП) — закони, ухвалені для того, щоб у країні з’явилося виробництво тих видів, які країна дуже хоче. Я скрізь читав, що через вартість робочої сили, витрати на екологічну чистоту виробництва собівартість виробництва чипів в Америці на 30% вища, ніж, наприклад, на Тайвані. І ось цю різницю хоче покрити американський уряд, щоб заманити виробника до себе.
Досягнути мети, поставленої адміністрацією президента Байдена: до 2030 забезпечити 20% світового виробництва передових логічних мікросхем. Ця мета була сформульована до ухвалення Закону про чіпи, що передбачає надання субсидій та податкових пільг виробникам мікросхем, які працюють у США. Завод TSMC в Аризоні виготовляє мікросхеми для американських компаній у великих обсягах. З чуток, виробнича потужність підприємства становить близько 10 000 запусків пластин на місяць.
Відповідно до Закону про чіпи, Міністерство торгівлі США надало TSMC гранти на суму $6,6 млрд та гарантії за кредитами до $5 млрд. Загальний обсяг інвестицій у будівництво комплексу Fab 21, що складається з трьох виробничих модулів, які планується ввести в експлуатацію до кінця десятиліття, оцінюється у $65 млрд.
Перший модуль Fab 21 (фаза 1) офіційно розпочне масове виробництво з використанням технологій 4 нм та 5 нм. Запуск другої фази Fab 21 очікується у 2028 році з технологіями 3 нм. До кінця десятиліття TSMC планує побудувати третю фазу Fab 21, де будуть виробляти чіпи за технологіями 2 нм та 1,6 нм, а також їх варіанти з подачею живлення зі зворотного боку.
Джерело: https://www.facebook.com/eptpk