Лідери ЄС не досягли згоди щодо виділення п'яти мільярдів євро на військову допомогу Україні під час зустрічі у Брюсселі — Bloomberg
Лідери ЄС сперечалися про постачання зброї Києву і про те, хто представлятиме їх у дипломатії під проводом США, поки блок намагався сформулювати стратегію щодо України, пише агентство.
За словами європейських дипломатів, знайомих з ходом переговорів, саміт ЄС у Брюсселі не зміг домовитися про виділення п'яти мільярдів євро (5,4 мільярда доларів) на постачання боєприпасів для України в цьому році, оскільки члени ЄС, включаючи Францію та Італію, ухилялися від зобов'язань щодо конкретних фінансових обсягів. Низка європейських лідерів знову зустрінуться в Парижі 27 березня, щоб спробувати просунути процес вперед.
Лідери все більше занепокоєні тим, що їх не включають у переговори президента США Дональда Трампа з Кремлем, а також ризиком того, що їм не вдасться домовитися про те, як допомогти Україні захистити себе. Під час саміту вони обговорили послідовність телефонної дипломатії Трампа цього тижня, яка призвела до домовленості про припинення атак на енергетичну інфраструктуру, але не до припинення вогню, спрямованого на завершення трирічної війни.
Лідери ЄС також посперечалися з приводу того, що досі не вдалося висунути високопоставлену особу в рамках спроби приєднатися до процесу і представляти блок, що складається з 27 країн-членів. Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес заявив, що ЄС потрібна «команда переговірників і представник» за столом переговорів.
Напруженість призвела до гарячого обміну думками між Санчесом і главою зовнішньополітичного відомства ЄС Каєю Каллас. Коли іспанський лідер повторив свій заклик до спеціального посланця під час зустрічі за зачиненими дверима, Каллас образилася.
«Для чого я тут?», — сказала вона, згідно зі свідченнями багатьох людей, поінформованих про перебіг дискусії.
Тим часом Володимир Зеленський звернувся з терміновим проханням надати п'ять мільярдів євро на закупівлю боєприпасів «якомога швидше», посилаючись на масовані нічні удари безпілотників над Україною, оскільки війна затягується.
За словами людей, знайомих з планами ЄС, наступного тижня в Парижі буде обговорюватися позиція і вимоги Європи щодо мирного процесу. Серед країн ЄС у зустрічі візьмуть участь Німеччина, Італія та Польща, а також країни, що не входять до ЄС, такі як Велика Британія та Канада.
Що стосується ініціативи Каллас про виділення 40 млрд євро на допомогу Україні (яка перед вчорашнім самітом переросла в обговорення п'яти мільярдів євро), то, за словами італійських дипломатів, Італія та інші країни вимагають більше технічних і фінансових деталей і заявили, що над цим питанням ще триває робота. Французькі дипломати заявили, що, хоча вони поділяють цілі цієї ініціативи, пріоритетом є реалізація частки ЄС у розмірі 18 мільярдів євро з кредитного пакету G7 для Києва.
Джерело: https://t.me/znua_live/194164