Мобілізація з 25 років, жінок — за бажанням: Безугла опублікувала законопроект
У Верховній Раді представили доопрацьований законопроєкт щодо змін правил мобілізації, військового обліку, проходження служби.
У ньому враховано зауваження Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
Оновлену версію опублікувала депутатка від «Слуги народу» Мар’яна Безугла, повідомляє Судово-юридична газета.
Законопроєктом пропонується знизити призовний вік для мобілізації з 27 до 25 років. Місцеві органи влади будуть зобов’язані сприяти мобілізації.
Також планують обмежити права ухилянтів. На військовий облік мають ставати усі громадяни України віком 18-60 років. Крім того, планують запровадити військовий облік за кордоном.
Нові обов’язки громадян, згідно із законопроєктом:
надавати дані про місце проживання (знаходження) роботодавцю;пройти медогляд під час мобілізації;самостійно з’явитись у ЦНАП/ТЦК СП для уточнення даних;постійно носити із собою військово-обліковий документ під час дії воєнного стану.
Зміни у правилах військової служби:
мобілізований під час підготовки – рекрут (не можна задіяти ніде, крім підготовки). За словами Безуглої, повністю заберуть можливість відправити громадянина непідготовленим на фронт;приберуть категорію «обмежено придатний»;можливість ув’язненим пройти військову службу під час мобілізації за бажанням.
Соціальний захист військових:
відпустка 30 днів без поділу частини один раз на рік (дається три рази за 36 місяців мобілізації);відпустка 90 днів (без поділу на частини) після полону тих, хто продовжує служити.
Варіанти вручення повістки:
у ТЦК СП представниками ТЦК СП.за місцем проживання представниками ТЦК СП поліцейськими.за місцем роботи представниками ТЦК СП, роботодавцем, поліцейськими.у громадських місцях представниками ТЦК СП, поліцейськими.
За бажанням у законопроєкті пропонується мобілізувати жінок та осіб, звільнених із полону.
Відстрочка та право на звільнення:
особи з інвалідністю 1-2 групи;ті, у кого троє і більше дітей;якщо двоє військових мають дитину, один з них може отримати відстрочку або звільнитися;якщо у сім’ї є дитина з інвалідністю;якщо в сім’ї повнолітня недієздатна дитина з інвалідністю/дружина або чоловік/батьки дружини або чоловіка 1-2 групи (при цьому особа з інвалідністю сама обирає комусь відстрочка);піклувальники особи з інвалідністю 1-2 груп;вагітні жінки та жінки у декреті.чинні нардепи;дружини чи чоловіки, чиї близькі родичі загинули чи зникли безвісти на фронті.
Підготовка до захисту Вітчизни (вишкіл):
вводиться базова загальновійськова підготовка до трьох місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;вводиться базова військова служба за бажанням до 25 років для тих, хто не пройшов базову загальновійськову підготовку.