16.05.2014

8 порад, як почати говорити українською в російськомовному середовищі

З часів Євромайдану українська мова в спілкуванні стала ознакою патріотизму. Після анексії Криму та військової агресії Росії на Сході російськомовні українці почали відмовлятися вживати російську – як мову окупанта, – пишуть “Факти ICTV”.

“Мова зникає не через те, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає” – ці слова іспанського політика Хосе-Марії Арце розлетілися в соціальних мережах як заклик спілкуватися рідною. Говорити українською стало не просто модою, а потребою для багатьох свідомих громадян, проте в багатьох на заваді стали психологічні бар’єри та страхи.

“Факти” зібрали кілька порад, як почати говорити українською в російськомовному середовищі, і головне, як говорити правильно.

1. Позбудьтеся страхів. Більшість українців, які не наважуються перейти на рідну мову спілкування, знаходять однакові виправдання. Їхні міфи легко розвінчуються.

- Я погано розмовляю українською, і не хочу її псувати. Жоден народ світу не говорить літературним варіантом своєї мови, навіть жителі Західної України не говорять чистою українською;

- Я з дитинства говорю російською, моя сім’я – російськомовна. Уявіть, що з таким же переконанням ви спробували б жити, наприклад, у США. Ви продовжували б говорити російською?

- Це мертва мова, ніхто в моєму місті не говорить українською. Тож ви маєте нагоду стати першим, і прикладом для решти своїх земляків.

2. Створіть україномовне середовище. Почніть з пасивного накопичення української лексики. Дивіться кіно та серіали з українським дубляжем, читайте україномовну пресу та слухайте українську музику. Налаштуйте свій комп’ютер на українську мову,інтерфейс програм і соцмереж. Заходячи на сайти, здійснюючи платежі, обирайте українську мову інтерфейсу.

3. Пишіть українською. У листуванні та спілкуванні в соцмережах переходьте на українську. Ви матимете час на обдумування слів, тому відчуватимете себе впевненіше, звикаючи думати українською. Крім того, ваше коло спілкування поступово звикатиме до вас україномовного, а ви зможете знайти однодумців, з якими надалі зможете практикуватися в українській.

4. Говоріть до незнайомців. Психологічний бар’єр легше за все подолати, якщо почати говорити українською спочатку з незнайомцями: в магазині, транспорті, на вулиці. Будьте готові, що ваша мова здаватиметься вам жахливою, проте лише практика і час допоможуть вам говорити плинно.

5. Почніть говорити у побуті. Почавши говорити українською в побуті та на роботі, будьте готові пояснити причину такої зміни. Поясніть рідним і друзям свою позицію та попросіть їх підтримати вас у такому прагненні. Пам’ятайте, російськомовні українці прекрасно вас розуміють, навіть якщо вони звертаються до вас російською. Практика довела, навіть корінні росіяни розуміють українську, якщо говорити повільно. Будьте готові відчути, як складно підтримувати такий діалог, адже під час розмови ви автоматично використовуєте слова один одного. Треба навчитися не втрачати пильність, краще говоріть повільніше, але українською.

6. Знайдіть досвідчених співрозмовників. Важливо не просто говорити, а говорити правильно. Для цього важливо мати співрозмовника, який стане для вас прикладом. Слухаючи його мову, вам буде легше відповідати українською. Не бійтеся припускатися помилок і запитувати незнайомі слова. Так ви швидко збагатите свою лексику.

7. Наберіться терпіння. Для того, щоб почати не лише говорити вільно, але й думати українською, вам знадобиться близько року. За цей час вам можуть знадобитися перерви. Не бійтеся перепочити тиждень чи місяць і зробити другу спробу.

8. Безкоштовні курси української мови. Для тих, хто не в змозі освоїти мову самостійно, пропонуємо список безкоштовних курсів у містах України. Тут ви точно знайдете однодумців і постійне спілкування українською! Безкоштовні курси української мови у Києві, Херсоні, Дніпропетровську, Луганську, Житомирі, Сумах, Кіровограді, Донецьку, Черкасах, Кременчуці, Севастополі, Калуші, Одесі.

Також можуть допомогти:
Спільнота з удосконалення української мови у мережах Facebook і Вконтакті.
Просвітницька і пізнавальна спільнота в мережі Ґуґл+.
Орфографічний словник НАН.
Оnline-словники української мови в одному місці.
Віртуальний словник рідковживаних українських слів, його відео-канал.
Список найуживаніших помилок.

Источник: Gazeta.ua

Новости портала «Весь Харьков»