Чому ультраправі популярні? Короткий лікнеп
За даними The Economist, у 15 з 27 країн ЄС крайні праві політсили користуються підтримкою понад 20%. Серед них усі великі держави ЄС, за виключенням Іспанії. У США потужні позиції у правих радикалів, яких очолює, власне, Трамп. Але сьогодні давайте зробимо акцент на Європі.
Було б доволі наївно думати, що причини тут тільки у “міграційній кризі” чи російсько - китайській пропаганді. Все трохи складніше. Бо тенденції зростання популярності ультраправих в Європі як мінімум 25 років. Спробую пояснити причини коротко.
Вихідне положення. Оплот ультраправих - маніпуляція страхами, невдоволенням елітами і “світовим порядком”. В широкому сенсі завданням є зібрати голоси всіх, хто невдоволений розподілом благ і привілеїв поточною елітою. Фрагментація невдоволення, розпалювання ненависті і страхів - база для ультраправих. Тому для них страх війни і будь-яких мілітарних загроз - ідеальне поле для зростання. Тому вони часто проти допомоги України відштовхуючись від страху ескалації.
Економічне підґрунтя. Головним імпульсом для відродження ультраправих у розвинених країнах стала глобалізація. “Великий перенос” виробництв у Китай і відтік робочих місць у промисловості значно знизив авторитет соціалдемократів в Європі, традиційного вибору для індустріальних працівників. Багато підприємств закрилося, а цілі індустріальні міста переживали гостру кризу.
Глобалізація об'єктивно сприяла більшому соціальному розшаруванню навіть у розвинених країна, якому могли завадити тільки широкі соціальні програми. Фінансова криза 2007-2009 підтвердила у головах багатьох людей гіпотезу, що глобалізація це зло. Тези про те, що треба повертатися до “національних проєктів”, знаходили все більше підтримки. І протистояння глобалізації стало наріжним каменем ультраправих Європи (і Америки).
Жага сильної руки ще один стовп ультраправих. Запит на “сильну руку” і “наведення порядку” нікуди не поділося у частини населення навіть у найліберальніших країнах Європи. Щоб цей запит посилювався потрібно лише мати або просто вигадати сильного внутрішнього чи зовнішнього ворога. Цим вдало користуються як диктатори, так і екстремісти на кшталт Альтернативи для Німеччини.
Особливо сильну руку люблять там, де формується сильна ностальгія “по славетним часам”. Тому, наприклад, німецькі ультраправі особливо популярні у колишній соціалістичній НДР, де не було нормальной денацифікації.
Боротьба з “руйнівниками ідентичності”. Що стосується міграції, то головним бустом цієї опори стали події першої половини минулого десятиліття. Коли ж після початку громадянської війни у Сирії і війни з ісламістами у Африці у Європи хлинув величезний потік біженців, ультраправі підсилили свої позиції у боротьбі з “інаковими”. Потік біженців дійсно був величезним, зусилля урядів по їх інтеграції були кволими, і спекулювати на цьому було зручно.
Але ненавистю до мігрантів все ж не обмежується. Ворогів за потреби знаходять дуже легко. Головне щоб вони відповідали критерію “руйнівників традиційного світу” електорату наших “героїв”. За бажання під руйнівників підходять опціонально і жінки, і ЛГБТ, і атеїсти, і вчені, які щось кажуть про коронавірус чи зміну клімату.
Інформаційна революція теж допомогла. Інтернет і нові підходи до ЗМІ відкрили широкі можливості для фрагментації аудиторії, поширення теорій змов і роботи з політизацією страхів. А враховуючи, що фрагментація аудиторій і робота з їх страхами - це база для правих радикалів, зараз вони мають обʼєктивну перевагу над усіма поміркованими політиками і своїми опонентами з лівої сторони підкови. Що дозволяє їм не перемагати, але кидати виклик поміркованим політикам.
Тенденція на зростання цих партій - неприємна для Європи. Бо у неї є цілий комплекс обʼєктивних причин. Але маятник у демократичних суспільствах тому і існує, що як тільки зміняться тренди обʼєктивні зміниться і запит політичний. Зміниться контекст - зміняться і тренди.
Джерело: https://t.me/yb_ua/5559