Продажі зброї стрімко зростають у всьому світі
Найбільше зростання показали виробники з росії та Близького Сходу — звіт шведського Інституту дослідження проблем миру (SIPRI) із аналізом бізнес-показників 100 найбільших збройових компаній світу.
Попит на зброю і військову техніку зростає насамперед через війни в Україні та Секторі Ґази, а також через зростання напруженості у Східній Азії. У 2023 році доходи 100 найбільших світових виробників озброєнь зросли до 632 мільярдів доларів США — на 4,2% порівняно з 2022 роком.
«Найважливішою подією 2023 року стало те, що європейські та американські компанії, зокрема, нарешті змогли фактично перевести зростання попиту через війну в Україні у зростання доходів», — заявив в інтерв'ю Deutsche Welle Сяо Лян, один з авторів звіту.
російські оборонні компанії зафіксували найбільше зростання у 2023 році. Згідно з дослідженням SIPRI, їхні доходи зросли на 40%. Після того, як сподівання на швидку перемогу над Україною не справдилися, виробництво було нарощено за рахунок державних замовлень. У звіті йдеться про те, що ракети, винищувачі та безпілотники виробляються в кілька змін, щоб компенсувати значні матеріальні втрати на лінії фронту.
Єдиною українською компанією, що увійшла до топ-100, є ДК «Укроборонпром». Вона збільшила свій дохід на 69%.
Війна в Україні по-різному вплинула на європейські оборонні компанії. Деякі країни, такі як Франція та Італія, зафіксували значне падіння доходів. Натомість доходи німецьких компаній зросли на 7,5%.
Загалом чотири німецькі оборонні компанії входять до сотні найбільших у світі: Rheinmetall, Thyssen Krupp, Hensoldt і Diehl. Rheinmetall — найбільший німецький концерн на 26-му місці в рейтингу, який зміг збільшити свої доходи на 10%.
Зростання було ще вищим у компанії Diehl, яка виробляє керовані ракети та системи протиповітряної оборони. У 2023 році компанія Diehl зафіксувала зростання на 30%.
Незважаючи на зростання окремих компаній, Європа була світовим регіоном з найнижчим загальним зростанням в оборонному секторі — зі збільшенням лише на 0,2% порівняно з 2022 роком. Це також пов'язано з низькими виробничими потужностями і порівняно низькими оборонними бюджетами.
Американські гіганти Lockheed Martin і RTX, колишня Raytheon, продовжують очолювати список 100 найбільших оборонних компаній світу. Обидві зафіксували незначне зниження доходів у 2023 році. На думку SIPRI, це пов'язано з обмеженою доступністю спеціальних компонентів або сировини, що використовуються в авіації та виробництві ракет. Отже, проблема тут не в попиті, а в ланцюгах постачання. Загалом, у 2023 році менші виробники змогли наростити виробництво швидше, ніж великі корпорації.
В Азії оборонні компанії з Південної Кореї та Японії, зокрема, змогли значно збільшити свої доходи.
Японія з 2022 року озброюється більш масово, ніж будь-коли з часів Другої світової війни. Південнокорейські виробники зброї також зуміли закріпитися на європейському ринку.
У Китаї, де економічне зростання загалом сповільнилося, доходи оборонних компаній у 2023 році зросли лише на 0,7%.
Шість зі 100 найбільших виробників озброєнь розташовані на Близькому Сході. Їхній оборот зріс на 18% до 19,6 мільярда доларів у 2023 році. Після початку війни в Секторі Ґази доходи трьох ізраїльських компаній у сфері оборони досягли рекордної суми в 13,6 мільярда доларів.
Це найвищий показник, коли-небудь зафіксований ізраїльськими виробниками озброєнь, що входять до топ-100.
Джерело: https://t.me/znua_live/179573