"Вендета за наші міста". Як Україна вперше знищила Ту-22М3 під час масованої атаки росіян?
Українські військові заявили, що 19 квітня їм вперше вдалося збити російський стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. Це носій крилатих ракет Х-22, якими він міг атакувати українські міста і сьогодні, під час чергового масованого удару.
Цього разу військовим вперше вдалося знищити як Ту-22М3, так і дві крилаті ракети Х-22.
Це була спільна операція військової розвідки та повітряних сил, повідомили в ГУР. Там опублікували відео, судячи з усього, зі штабу в момент ймовірного збиття літака.
"Це була такого роду вендета за те, що російська стратегічна авіація атакувала сьогодні наші мирні міста, де загинули цивільні люди", – сказав речник Повітряних сил Ілля Євлаш в ефірі "Радіо Свобода".
"Це комбо. Сьогодні в російських пропагандистських ЗМІ чорний день. Я думаю, вони сьогодні там будуть дуже-дуже не раді. Все буває вперше. Ми вперше збили свого часу "Кинджал", вперше збили "Циркон". Зараз ось вперше збили Ту-22. Ну, чекаємо тепер на Ту-95", – додав речник.
У російського міноборони інша версія - ракетоносець Ту-22М3 "розбився після бойового завдання". За їхніми попередніми даними, причиною падіння могла бути "технічна несправність".
росіяни кажуть, що літак впав у Ставропольському краї в безлюдній місцевості, на землі руйнування немає і боєкомплекту на борту Ту-22МЗ начебто не було.
"Пілоти катапультувалися, три члени екіпажу вже знайдені, тривають пошуки ще одного пілота", - каже російське відомство.
російське агентство "РИА Новости", посилаючись на губернатора, пишуть, що принаймні один пілот загинув.
Чим вдалося збити літак?
ГУР твердить, що Ту-22МЗ вдалося збити на відстані близько 300 кілометрів від України "тими ж засобами, якими раніше було уражено російський літак далекого радіолокаційного виявлення та управління А-50".
Бомбардувальник зміг долетіти в район Ставрополя, де згодом впав і розбився.
Досі точно невідомо, чим саме у лютому 2024 року українські військові збили цінний літак А-50. У тому лютому Україні загалом вдалося збити 13 російських літаків.
Джерела в Силах оборони повідомили виданню РБК-Україна, що Ту-22М3 збили з комплексу С-200, який начебто модифікували спеціалісти ГУР.
Аналіз версій росії та України
Військовий оглядач ВВС Ілля Абішев
Від хутора Богомолов у Ставропольському краї рф, де впав російський Ту-22М3, майже 400 км до найближчої точки на лінії фронту в Україні.
У Міноборони росії причиною падіння літака називають технічну несправність.
ГУР України стверджує, що бомбардувальник збили "тими самими засобами, якими раніше вразили" російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50 над Краснодарським краєм.
За версією української розвідки, Ту-22М3 збили на відстані близько 300 кілометрів від України (ймовірно, мається на увазі лінія зіткнення), він зміг долетіти до Ставропольського краю і там упав.
Теоретично таке можливо. На озброєнні ЗСУ є система ППО, яка технічно здатна стріляти на відстань 300 км — С-200Д "Дубна" радянської розробки.
Максимальна дальність ракет Х-22, які російські Ту-22М3 випускають по Україні, - 600 км. Вони також мають невисоку точність, тому можна припустити, що пілот бомбардувальника намагався максимально близько підлетіти до цілі.
Але цим аргументи на користь версії ГУР України вичерпуються. Аргументів проти – більше.
Час розгортання системи С-200 - 19 годин, причому робити це потрібно поблизу передової. Чи можна майже добу непомітно для супротивника розгортати такий цінний ЗРК у зоні запеклих боїв — велике питання.
А-50, про який каже ГУР України, впав у Краснодарському краї за 230 км від лінії фронту. У цьому випадку ще можна припустити, що його збила ракета С-200 на граничній дальності (що дуже складно і можливо лише за сприятливих умов для атаки). Але 400 км у випадку з Ту-22М3 - це надто далеко.
Бойова частина ракети С-200 – осколково-фугасна й дуже потужна. Ураження літака численними уламками цієї ракети зазвичай призводить до повної відмови систем управління, після чого розвернутися і пролетіти ще 100-200 км - практично нереально.
На відео з місця події видно, що Ту-22М3 падає на землю у плоскому штопорі, у нього горить правий двигун. Пожежа двигуна – часте явище за технічної несправності. ЇЇ може спричинити влучання ракети з переносного зенітного комплексу чи зіткнення з птахом, але це - малоймовірно, оскільки такі судна літають на великій висоті.
Крім цих припущень, залишається також версія "дружнього вогню", а також можливість застосування Україною нових засобів ППО, які раніше не афішували. Примітно, що в п'ятницю ЗСУ вперше за час війни повідомили про дві збиті надзвукові ракети Х-22, випущені з Ту-22М3.
Джерело: bbc.com