Яким українці бачать справедливе покарання воєнних злочинців і на кого покладають відповідальність за процес — опитування "Рейтингу"
Для 47% опитаних поняття справедливості в контексті військової агресії рф проти України означає покарання винних у військових злочинах; для 30% — встановлення правди щодо всіх подій, ще для 17% — компенсація збитків усім постраждалим.
У справедливість без арешту та суду над винними в нападі на Україну та воєнних злочинах не вірять 75% респондентів.
З можливістю досягнення справедливості за таких умов погоджуються 22%.
Серед пріоритетів української влади та суспільства в забезпеченні справедливості, опитані найчастіше зазначали про:
● притягнення винних до відповідальності (55%);
● очищення влади через усунення та недопущення до неї колаборантів (46%);
● знаходження зниклих безвісти та повернення депортованих (30%);
● встановлення фактів злочинів та отримання фінансової компенсації (24%);
● посилення санкцій та замороження активів росії та її громадян (20%).
Встановлення справедливості для жертв і постраждалих від війни, на думку половини опитаних, найбільше залежить від президента. 37% опитаних вбачають відповідальним парламент, 35% — уряд.
Майже 90% респондентів вважає, що разом із судовим розглядом на всій території України мають застосовуватися і додаткові механізми забезпечення справедливості: комісії люстрації, встановлення правди про події війни, компенсація шкоди постраждалим.
51% зазначили, що вони мають діяти постійно, 38% — що тимчасово.
Законність та правомірність діяльності цих інституцій забезпечить їхнє створення на основі угоди між Україною та кількома іншими країнами, вважає 41% опитаних.
24% вважають, що на це вплине створення таких інституцій через зміни в Конституції та законодавстві, ще 18% — що діяльність додаткових інституцій мають затвердити структури ООН.
Абсолютна більшість (95%) респондентів вважають важливим відкритість і регулярне інформування громадян та постраждалих про перебіг розгляду справ щодо воєнних злочинів у судах.
Колаж: Рух ЧЕСНО
Джерело: https://t.me/znua_live/139552