Основним чинником, що зумовив стрімке падіння інфляції було скорочення сукупного попиту
Це скорочення складає 25% відносно довоєнного рівня. Таку оцінку інфляційним процесам дає Богдан Данилишин, доктор економічних наук, професор, академік НАН України, член Ради Національного банку 2016-2023 року, міністр економіки України 2007 — 2010 років в коментарі ZN.UA.
Ключовий фактор скорочення попиту — війна, вважає експерт. На його думку, потужний вплив складає виїзд біженців за кордон — понад 6 млн осіб, мобілізація чоловіків до лав ЗСУ, високий рівень безробіття — приблизно на рівні 20% робочої сили.
Частково на стримування інфляційного процесу впливає жорстка монетарна політика НБУ. Вона "обмежила надходження позикових коштів у економіку (рівень кредитування за рік скоротився з 20% ВВП до 14% ВВП)", — зазначає у коментарі Богдан Данилишин.
На зниження інфляції вплинуло перенасичення внутрішнього ринку аграрною продукцією. Рекордний рівень врожаю створив велику кількість натуральних запасів. Саме це і створило зростання таким чином конкуренції і відповідно — скорочення цін у макроекономічному просторі.
"В річному вимірі впали ціни на такі категорії товарів як хлібопродукти, олія, цукор, яйця, овочі", — зазначає Богдан Данилишин.
https://t.me/znua_live/142916